Wosk pszczeli właściwości lecznicze
Wosk pszczeli jest stosowany w postaci maści, kremów oraz np. opatrunków, aerozoli. Zasklep miodowy do żucia pomaga w leczeniu zapalenia błon śluzowych gardła, jamy ustnej i nosa, przy katarze siennym czy przy zapaleniu zatok i migdałków. Stosuje się go również podczas inhalacji parowych oraz pod postacią okładów do leczenia bóli reumatycznych.
Maści z zawartością wosku pszczelego pomagają wyleczyć hemoroidy i rumień skórny. Są także używane do wspomagania procesu gojenia ran, czyraków, wyprysków, a nawet do leczenia świądu, ran i atopowego zapalenia skóry.
Wosk pszczeli pomaga również wzmocnić dziąsła, wzmaga produkcję wytwarzania śliny i soku żołądkowego, stymulując również odporność. Żucie plastra miodu pomaga również mechanicznie oczyścić zęby z nalotu, zapobiegając paradontozie.
Leczenie gorącymi okładami z wosku pszczelego z dodatkiem propolisu pomaga również wyleczyć przewlekłe choroby narządu ruchu, które nie poddają się terapii konwencjonalnej. Według badań (Omarow 2009) pomaga on nawet w zapaleniu korzeni nerwów rdzeniowych, nerwów, mięśni, ścięgien, a także przy zapaleniu nerwu kulszowego i lędźwiowego.