Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Świece parafinowe - niebezpieczeństwo dla twojego zdrowia

2020-03-04
Świece parafinowe - niebezpieczeństwo dla twojego zdrowia

Świece parafinowe – co ukrywają producenci świec, co szkodzi zdrowiu?

Parafinę otrzymuje się z ropy naftowej, ze smoły węgla brunatnego lub smoły łupkowej, lub w sposób syntetyczny.

W celu oszczędności, większość produktów dla masowego przemysłu świecowego jest wykonywana z odpadów po procesie rafinacji ropy naftowej i jej pochodnych, aby zachować niską cenę produktu końcowego, czyli wszystkich świec parafinowych dostępnych w handlu

Okazuje się, że sadza i opary ze spalanych świec parafinowych, jest podobna do tej, która powstaje od wydzielin z rury wydechowej samochodu z silnikiem diesla.

Ta wydzielina dymów jest tak samo niebezpieczna dla organizmu ludzkiego, jak bierne palenie i może powodować wiele problemów – według badań od bólu głowy, poprzez alergie migreny aż po raka płuc!  

Najbardziej niebezpieczne substancje występujące podczas spalania parafiny:

  • Toluen jest substancją szkodliwą i toksyczną dla układu oddechowego, krwionośnego, rozrodczego, nerwowego i immunologicznego, nerek, a także wątroby. Może wywoływać podrażnienia oczu i skóry, a nawet uszkodzenia mózgu. Toluen obniża także zdolność uczenia się. 
  • Benzen​ jest substancją zaliczaną do grupy lotnych związków organicznych i jest substancją rakotwórczą. Ryzyko zachorowania na raka w przypadku codziennego wdychania oparów świec do końca życia (i benzenu w nich zawartego) ocenia się nawet na 1,2 do stu tysięcy! 

Oczywiście nikt nie wdycha aż tyle oparów świec, ale pamiętajmy o tym, że nie zawsze palimy tylko jedną świecę dziennie, ani nie każdy ma organizm w równym stopniu odporny na raka. Małe dzieci i zwierzęta domowe są szczególnie narażone na takie ryzyko.

Dlatego zastanów się dwa razy zanim zdecydujesz się przygotować romantyczną kąpiel ze świecami parafinowymi wokół wanny, zwłaszcza jeśli łazienka nie jest dobrze wentylowana.  

Skład przeważającej ilości świec, które mają dodatkowy zapach, został wzbogacony o olejki aromatyczne. Syntetyczne są używane do produkcji świec parafinowych, bo są tanie, te olejki, to nic innego, jak sztuczne składniki aromatyczne, które są rozcieńczane takimi substancjami, jak glikol propylenowy, olej roślinny lub olej mineralny, który znowu jest produktem pochodzenia petrochemicznego.  

Dlaczego świece parafinowe są cały czas w sprzedaży?  

Parafina kosztuje około jednej pięćdziesiątej ceny 100% wosku pszczelego w zakupie hurtowym. Jeśli świeca nie jest oznaczona w specjalny sposób, to mamy pewność tego, że została wykonana właśnie z parafiny.

Czym możemy zastąpić szkodliwe świece parafinowe?

Najlepszym rodzajem wosku do produkcji świec jest wosk pszczeli następnym bezpiecznym woskiem jest wosk sojowy oba te woski palą się bez dymowo i pięknie pachną. 

Wosk pszczeli jest oczywiście produkowany w sposób naturalny przez pszczoły, które magazynują miód. Ma najwyższą temperaturę topnienia, najlepszy jest czysty wosk pszczeli prosto z pasieki. Wosk nie jest dodatkowo obrabiany chemicznie, w celu uzyskania świecy.

Wosk sojowy – powstaje z naturalnych składników pochodzenia roślinnego tłoczonej na zimno soi, nie kopci i świece palą się bardzo długo, używany jest także do relaksujących masaży.

Wybierajmy świece z wosku pszczelego lub sojowego aromatyzowane naturalnymi olejkami eterycznymi, lub z naturalnymi kwiatami, najlepiej bez barwników.   

Pozdrawiamy pasieka GUCIO

 

pixel